Wiele osób uważa, że folia dachowa to zamienna nazwa membrany i jest to jeden i ten sam produkt. Prawda jednak jest taka, że są to dwa odmienne materiały, które różnią się od siebie. W zależności od tego, na jakiej hydroizolacji nam zależy, możemy wybrać albo membranę, albo folię jako folię wstępnego krycia. Poniżej opisujemy, jakimi parametrami różni się typowa folia na dach od membrany dachowej.

Folie dachowe zaliczają się do produktów niskoparoprzepuszczalnych. Oznacza to, że w ciągu 24 godzin przez m2 materiału jest w stanie przeniknąć około 40g pary. Membrany dachowe różnią się tym, że przez ich powierzchnię może przeniknąć o wiele więcej mgły, bo od około 1400g aż do 3000g. Folia dachowa przeznaczona jest głównie do ścisłej hydroizolacji. Ochroni ona przed niespodziewanym przeciekiem, spowodowanym śniegiem lub deszczem. Ponadto, folie dachowe mają charakterystyczną budowę – zawsze są wzmocnione siatką tworzywową. Folia na dach nie może być umieszczana bezpośrednio na warstwę ocieplenia – musi być ułożona tak, aby pomiędzy ociepleniem a folią znajdowało się wolne miejsce pozwalające na wydostawanie się pary na zewnątrz. Dzięki temu para nie kumuluje się w warstwie ocieplenia i nie skrapla się.
PVC
Niestety folia dachowa nie jest dobrym wyborem, jeśli korzystamy z poddasza na co dzień. W tym wypadku lepszy będzie wybór membrany dachowej. Membrana należy do foli wysokoparoprzepuszczalnych. Ten rodzaj folii jest umieszczany bezpośrednio na pokryciu dachowym, a nie tak jak folia między ociepleniem. W tym przypadku para nie gromadzi się w warstwie ocieplenia, a bezproblemowo wydostaje się na zewnątrz. Folie nie są już tak często wybierane jak membrany, jednak nadal przewyższają je, jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia, takie jak rozdarcie czy rozerwanie. Poza tym folie świetnie nadadzą się jako podszycie na poddaszach, które nie są ogrzewane. Zastąpią tym samym papę. Ponadto folia dachowa to tańsze rozwiązanie niż membrana, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Mimo wszystko membrana dachowa jest znacznie bardziej opłacalnym wyborem, jeśli chodzi o hydroizolację. Przy zakupie membrany dachowej należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Chodzi między innymi o gramaturę i grubość filmu funkcyjnego. Najlepsze membrany są złożone z kilku warstw, dzięki czemu mogą idealnie spełniać swoją funkcję hydroizolacyjną, występują też membrany dachowe jednowarstwowe, których właściwości nie odbiegają znacząco od wielowarstwowych. Membrana to dobry wybór w przypadku użytkowania poddasza, dlatego, jeśli ma się świadomość, że za jakiś czas poddasze będzie przez nas wykorzystane, lepiej od razu zdecydować się na ten materiał.