Membrana EPDM

Dachy każdego dnia narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i porywiste wiatry. Zmiana temperatur, od bardzo niskich do niesamowicie wysokich, może znacząco wpłynąć na stan dachu. W związku z tym ważne jest, aby przy budowie domu dobrze wybrać materiał, z jakiego ma być wykonany nasz dach. Hydroizolacja dachu płaskiego i spadzistego powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb i warunków atmosferycznych.

folie niskoparoprzepuszczalne

Do hydroizolacji wykorzystywane są folie niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne. Do niskoparoprzepuszczalnych zaliczają się zwykłe folie dachowe. Stosowane są one głównie w domach, w których poddasze nie jest wykorzystywane jako miejsce do użytku codziennego. Folie są montowane pomiędzy warstwami ocieplenia i zatrzymują parę wodną. Tego rodzaju hydroizolacje dachów nie mogą znajdować się bezpośrednio na ociepleniu ze względu na możliwość zawilgocenia. W przeciwieństwie do foli dachowych, membrany są montowane na ociepleniu, dzięki czemu para wodna jest swobodnie wypuszczana na zewnątrz. Taki rodzaj folii jest wskazany do wykorzystania w budynkach, w których poddasze jest używane na co dzień.

projekt hydroizolacja budynku
Hydroizolacja dachu płaskiego powinna stanowić skuteczne zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych. Membrana dachowa jest odporna na różnego rodzaju niekorzystne warunki, takie jak niesamowicie niskie i wysokie temperatury. Ponadto, jeśli jest dobrze dobrana, stanowi świetną ochronę przed śniegiem i deszczem. Istnieje kilka rodzajów membran ze względu na materiały, z jakich są wykonane. Jednym z rodzajów jest membrana EPDM. Skrót EPDM oznacza etyleno-propyleno-dienowy monomer. Membrany EPDM charakteryzują się pełną wodoszczelnością i długotrwałą odpornością. Są przystosowane do ciężkich warunków i trudnych czynników. Membrany są odporne na przerastanie korzeni i uszkodzenia mechaniczne. Stanowią świetną ochronę przed promieniowaniem UV.

Hydroizolacja EPDM

Hydroizolacja EPDM jest niezwykle trwała, ponieważ może wystarczyć nawet do 40 lat bez konieczności napraw. Ponadto membrana EPDM jest bardzo rozciągliwa, dzięki czemu nie trzeba martwić się o naderwanie ciągłości hydroizolacji. Membrany EPDM nie wymagają konwersacji i są obojętne chemicznie, a to sprawia, że nie wpływają na środowisko naturalne w znaczący sposób. Technologia wykonania jest mniej wrażliwa niż inne hydroizolacje dachów, dzięki czemu prace związane z montażem mogą być wykonywane nawet w okresach wczesnowiosennych i zimowych. Membrana EPDM układana jest bez użycia ognia. Materiał może być wykorzystany na wielu powierzchniach, od betonu po drewno i blachę. Hydroizolacja EPDM to zatem trwałe rozwiązanie, odpowiednie do wykorzystania w wielu obiektach, takich jak tarasy, balkony, zbiorniki wodne.