Przez wiele lat skośne dachy były najczęściej wybieranym rodzajem dachów wśród Polaków. Z czasem jednak na popularności zyskały nowoczesne dachy płaskie. Co tak właściwie wpłynęło na zmianę decyzji? Płaskie dachy mają wiele zalet, których nie można przypisać dachom skośnym. Przede wszystkim dach płaski jest prostszy do wykonania, w szczególności w przypadku, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym kształtem budynku. Wykonanie dachu skośnego wymagałoby więcej poświęconego czasu i większych modyfikacji, a co za tym idzie – więcej wydanych pieniędzy.

Jedną z większych zalet jest to, że dach płaski jest energooszczędny i pasywny. Dzięki swojej budowie straty ciepła są stanowczo mniejsze niż w przypadku dachu skośnego. Zminimalizowana powierzchnia dachu redukuje je. Ponadto dach płaski daje większe możliwości jeśli chodzi o montowanie kolektorów słonecznych. Kolektory muszą być umieszczone od południowej strony, a w przypadku dachów skośnych zdarza się, że jest to niemożliwe do wykonania. Dachy płaskie są odporne na różne warunki atmosferyczne. Wichury i mocne wiatry nie są w stanie uszkodzić dachu płaskiego. Niestety nie można powiedzieć tego samego o dachu spadzistym, który może zostać zerwany przez potężny podmuch wiatru.

Dachy płaskie można podzielić na kilka rodzajów. Są to dachy tradycyjne, odwrócone, przemysłowe i zielone. Dachy odwrócone są specjalnie wykorzystywane do zaprojektowania tarasu, ogrodu, a nawet basenu na jego powierzchni. Wielbiciele natury będą zadowoleni z takiego rozwiązania. Ponadto dach płaski będzie świetnym wyborem jeśli chodzi o wąskie działki. Dzięki temu nie trzeba całkowicie rezygnować z ogrodu, ponieważ może on się znaleźć na dachu. To nowoczesne rozwiązanie, które wzbudzi zainteresowanie wszystkich sąsiadów. Należy jednak pamiętać, że dach odwrócony różni się od tradycyjnego w swojej budowie. W tym przypadku inaczej przystosowany jest dach płaski – izolacja, a właściwie hydroizolacja, wykonana jest z podwójnej warstwy papy podkładowej. Niestety przez to dach jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne.
papa
Oczywiście dach płaski ma również kilka wad, które mogą zniechęcić. Przede wszystkim problemem może być zatrzymywanie się wody i śniegu na dachu. Pomimo tego, że dachy płaskie są wykonane z mocnego materiału, podczas obfitych opadów śniegu dach powinien być regularnie odśnieżany. Jednak jak widać dach płaski ma o wiele więcej zalet niż wad. Aktualnie taki dach uchodzi za niezwykle nowoczesny element architektury i funkcjonalniejsze rozwiązanie.